Genel Yazılar

Poedit WordPress Tema Türkçeleştirme

Poedit WordPress tema Türkçeleştirme ile beğendiğiniz yabancı temaları ülkemizde Türkçe olarak kullanmak mümkün. WordPress altyapısı bilindiği üzere dünyada birçok blog veya kurumsal internet sitesi olarak tercih edilmektedir. Gerek güvenlik gerekse de geliştirmeye açık olması en çok tercih edilme sebepleri arasındadır. Sizler için bu yazımda yabancı temalarda bulunan yabancı metinleri nasıl Türkçe yapabileceğinizi detaylı olarak anlatacağım.

Poedit Nedir?

Poedit, WordPress temalarınızda kullanabileceğiniz bir dil düzenleme programıdır. Program ücretsiz bir şekilde kullanılabildiği gibi aynı zamanda premium seçeneği de kişilere sunulmaktadır. WordPress ücretsiz tema Türkçeleştirme yapmak isteyenler ise Poedit ücretsiz sürümünü kullanarak bu işlemi sorunsuz gerçekleştirebilirler. Programı indirirken kendi web sayfası üzerinden ve en güncel sürümü olacak şekilde indirmeye özen göstermeniz hata alma olasılığınızı azaltacaktır. Sizler için bu paragraf altına Poedit’in resmî web site adresini bırakıyorum.
Poedit Resmî İndirme Sayfası

WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır?

WordPress Tema türkçeleştirme işlemi için öncelikle FTP hesabımıza erişip temanın dosyalarına erişmemiz gerekmektedir. FileZilla programını kullanabilirsiniz. Siteniz ile bağlantı kurduktan sonra aşağıdaki dizini takip ediniz:
/siteisminiz/wp-content/themes/temaisminiz/languages
Bu dosya içerisinde .pot uzantılı temanızın isminde bir dosya bulduğunuzda doğru yerde olduğunuzu teyit edebilirsiniz. İlgili .pot dosyasını masaüstünüze taşıyın.

Poedit ile .pot Dosyası Düzenleme

1 Bir üst başlıkta belirttiğim .pot dosyasını masaüstünüze taşıdıktan sonra Poedit programını açın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Buradan “Yeni Oluştur” seçeneğine tıklıyoruz ve karşımıza gelen Türkçe seçeneğine “Tamam” butonuna basarak devam ediyoruz.


2 Karşımıza temada bulunan görebileceğimiz yabancı metinler çıkacaktır. Buradan Türkçeleştirmek istediğimiz metine tıklayarak en alt kısımda bulunan “Çeviri” alanına Türkçe karşılığını yazacağız. Ücretsiz sürümde bu şekilde tüm alanları manuel olarak düzenleyebilirsiniz. Ücretli sürüm ise tüm yabancı metinleri çeviri üzerinden otomatik olarak Türkçe karşılığını tek tuşla almanıza yaramaktadır.

3 Tüm düzenlemelerinizi yaptıktan sonra Poedit programının sol üst köşesinden Dosya > Farklı Kaydet kısmından dosyanızı ismini değiştirmeden kaydediniz. Kaydetme işleminden sonra kaydettiğiniz yere 2 adet dosya gelecektir. Bunlar .po ve .mo dosyalarıdır. Bu iki dosyayı da FileZilla programından .pot dosyasının yanına atıyoruz ve işlemler tamamlanıyor.
Tüm işemleri yaptıysanız ama temanız Türkçe olmadıysa WordPress wp-admin üzerinden temanızın ana dil tercihinin “Türkçe” olduğundan emin olunuz.

Eğer program kullanmadan, sadece eklenti yardımı ile tema Türkçeleştirmek istiyorsanız yazılarımı takipte kalabilirsiniz. Eklenti yardımı ile basit bir şekilde tema nasıl Türkçeleştirilir başlıklı bir yazı daha yayınlayacağım.

Tagged , ,

About Batuhan

2013 yılından itibaren web sektörüne ilgi göstermekteyim. Amatör olarak başladığım Blogger yolculuğum WordPress üzerinden blog ve diğer türlerde oluşturduğum siteler ile devam ediyor. Güncel olarak SEO ve Dijital Pazarlama uzmanlığı üzerine çalışmaktayım.
View all posts by Batuhan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.