Genel Yazılar

Niche Blog Nedir? Niş Blog Türleri

Niche blog nedir sorusuna yanıt arayan kullanıcıların kafasında bir blog açma isteği uyanmış ve bu konuyu araştırıyor olabilirler. Niche blog türkçe okunuşu ile niş blog olmaktadır. Bildiğiniz üzere internet sektöründe içerik oluşturarak gelirini sadece internet sitelerinden sağlayan birçok kişi bulunmakta. Peki bu şekilde para kazananlar nasıl başarıyor? Olay niche blog üzerinde mi bitiyor? Tüm bu sorularınızın cevaplarını yazımızın devamında okuyabileceksiniz.

Niche Blog ne demek? Niş Blog Türleri nelerdir

Niche Blog Türleri Nelerdir?

Niche blog türleri olarak sınıflandırabileceğimiz bir konudan bahsedemeyiz maalesef. Çünkü asıl olay burada bitmektedir. Niche blog yani niş blog sadece bir alana özgü kurulmuş bloglardır. Örneğin sadece blogger.com üzerine bir geliştirme bloğu açarsanız bu sizin niche bloğunuz olacaktır. Blogger.com kullanan kullanıcılar için yardımcı yazılar yayınlayabilir, sık karşılaşılan hataları yazıya dökebilirsiniz. Bu durumu kendinize göre değiştirebilirsiniz. Örneğin uzmanlık alanınız WordPress ise WordPress temalı blog açabilir, SEO alanına ilgi gösteriyorsanız SEO konulu bir blog açabilirsiniz. Yaptığınız paylaşımların tek yönde olması ve her gün güncellenen içerikler ile beraber niche blog başarısı kaçınılmaz olacaktır. Tabii bunun için biraz da bloğunuz için SEO bilgisine sahip olmanız gerekmketedir.

Sizler için ilerleyen günlerde en çok kazandıran niche blog türleri nedir konusunda bir yazı paylaşacağım. Bu konuda kim hangi konuları yazarak daha fazla para kazanabiliyor onları inceleyeceğiz.

Niche Blog Nedir? Ziyaretçiler Nasıl Arttırılır?

Niche blog nedir konusunu ilk paragraflarda konuşmuştuk. Genel mantığı kavradıktan sonra sonraki sormamız gereken soru ise niche blog ziyaretçi nasıl arttılır olmalıdır. Öncelikle yine bahsettiğimiz üzere sürekli içerik girmelisiniz. O yüzden bloğu açmadan önce içerik planlaması yapın ve konu bulmakta zora düşmeyin.

Dikkat edeceğiniz bir diğer husus ise gireceğiniz içeriklerin görseller ve videolar ile desteklenmesine özen göstermeniz olacaktır. Aynı zamanda yazacağınız başlık altındaki bilgilendirici yazının yeterliliği de ziyaretçilerinizi tatmin edecektir. Dolayısıyla 250-300 kelimenin üzerinde yazmaya özen gösterin. Tabii 250 kelimeye tamamlanmayacak konular olacaktır. Ancak elinizden geleni kullanıcıları sıkmadan yapmaya çalışmalısınız. Eğer siteniz ne kadar kullanıcı dostu olursa Google’ın ve diğer arama motorlarının da gözünde o kadar yüksekte olursunuz. Bu da üst sıralara çıkarak daha fazla ziyaretçi çekmenize olanak tanıyacaktır.

Niche Blog ne demek? Niş Blog Türleri nelerdir

Yukarıda bahsettiğimiz özellikler aslında SEO uyumlu içeriği tarif etmektedir. Niche blog açmadan önce eğer bu alanlarda tecrübesiz iseniz yapmanız gerekenler hem siteniz için genel SEO konularını araştırmak olacaktır. Hem de yazılarınız için SEO uyumlu içerik üretme konularını araştırmak. Bu konularda bilgi sahibi olduğunuz zaman niche bloğunuzda işler sorunsuz ilerleyecektir :).

Niche Blog Nasıl Açılır?

Son başlığımızda ise niche blog nasıl açılır konusunu inceleyeceğiz. Aslında bu sorunun genel blog nasıl açılır veya internet sitesi nasıl açılır sorusundan farkı bulunmamaktadır. Dolayısıyla blog açarken WordPress, blogger gibi alanları kullanabilir veya kendi hostinginiz üzerine SEO uyumlu bir site kodlayabilirsiniz. Blogger ve WordPress gibi altyapı sağlayıcılar sizlere ücretsiz temalar da sunmaktadır. Biraz araştırma ile SEO uyumlu temalar bulabilir, kullanıcı dostu görünüme sahip olabilirsiniz. Niche blog farkı sadece bloğunuz içerisinde işleyeceğiniz konulardan ibarettir. Farklı alanlara yayılmamak, tek bir konu üzerinden sürekli güncel ve doğru paylaşımlar yapmak.

Bu yazının altında “niche blog nedir” temalı sorularınızı yorum olarak iletebilirsiniz. Aklınıza takılanlar için iletişim kurmaktan çekinmeyiniz. Batuhan Akdeniz olarak sorularınızı elimden geldiğince bilgilerim doğrultusunda cevaplıyor olacağım :).

Tagged , , ,

About Batuhan

2013 yılından itibaren web sektörüne ilgi göstermekteyim. Amatör olarak başladığım Blogger yolculuğum WordPress üzerinden blog ve diğer türlerde oluşturduğum siteler ile devam ediyor. Güncel olarak SEO ve Dijital Pazarlama uzmanlığı üzerine çalışmaktayım.
View all posts by Batuhan →

1 thought on “Niche Blog Nedir? Niş Blog Türleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.