Genel Yazılar

Makale Yazarak Para Kazanma

Makale Yazarak Para Kazanma

Makale yazarak para kazanma olayına girmek isteyenler için küçük bir rehber oluşturacağım. Buradan edindiğiniz bilgiler doğrultusunda makale yazarak harçlık kazanabileceksiniz. İhtiyacınız olan şey klavyesi çalışır durumda bir bilgisayar ve internet olacak. Mekanlardan bağımsız olarak çalışabilecek ve paranızı kazanabileceksiniz. Makale yazarak para kazanmanın en cezbedici özelliklerinden biri de bu olsa gerek. İster kafelerde isterseniz de evinizde yalnız başınıza yazı yazarak paralar kazanabilirsiniz. Tabii bunun için satışı yapabilecek platformlara aşina olmanız gerekmektedir. Makale yazarak hangi platformlarda para kazanabilirsiniz sorusuna yanıt bulacaksınız.

Makale Yazarlığı Nedir?

Makale yazarlığı sandığınız gibi akademik ve bilimsel yazılardan oluşmaz. Burada yapacak olduğunuz iş, iş verinin istediği kelime sayısı kadar makale yazmak olacaktır. Bu sayı iş verenden iş verene göre değiştiği için 200 – 1000 kelime hatta daha fazla kelime yazı yazabilirsiniz. Yazacak olduğunuz kelime sayısı arttığında alacağınız paranın da miktarı artmaktadır. O yüzden gözünüz korkmasın. Genel olarak kişiler 200 ile 300 kelime arası makale siparişi vermektedir. Makaleyi yazıp kişiye teslim ettikten sonra paranızı alabilir, referansınız bolsa parayı önceden de talep edebilirsiniz. Yazımızın ilerleyen kısımlarında para konusuna da değineceğim.

Makale Yazarak Para Kazanma

Makale Yazarak Para Kazanma: Forumlardan Müşteri Bulmak

Makale yazarak para kazanma için adreslerinizden birisi forumlar olabilir. Makale yazarlığı ticaretinde ön plana iki forum çıkmaktadır. Makaleler daha çok r10.net ve wmaraci.com forumlarından sipariş edilmektedir. Bunların dışında forum olmayan platformlar da var. Onları da bir alt başlıkta bulabileceksiniz. İsmini söylediğimi iki forum webmaster üzerine kurulu forumlardır. Dil bilgisi olmayan, makale yazmaya vakit bulamayan ve makale yazmasını bilmeyen site sahipleri sizden makale siparişinde bulunurlar. Siz de 100 kelime başına ücret belirleyerek onlara makale hizmeti sunarsınız. Wmaraci.com için 100 kelime ücretini en az 1.00 TL olarak belirleyebilirsiniz. R10.net forumu için bu fiyat 1.50 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. R10.net forumu her ne kadar kârlı gözükse de üye olmak zordur. Yeni başlayanlar hem kolay üye olunabildiği hem de referans toplayabileceğiniz için wmaraci.com adresini tercih edebilirler.

Makale Yazarak Para Kazanma

Forumda makale satışı yapabilmek için Premium üye olmanızı tavsiye ederim. Çünkü doğru alana konu açmak için “Ticaret” kategorisine yöneleceksiniz. Burası için de Premium üyelik gerekir. 3 aylık üyelikler 30-40 TL arası değişmektedir. Düşük bir miktar ücret ödeyerek daha fazla sipariş alabilir, ödediğiniz ücreti bir gün içerisinde misliyle çıkarabilirsiniz. Ama Premium üyelik almak zorunlu değildir. Foruma müşteriler konu açarak da sipariş vermektedirler. Açtıkları konu üzerinden onlara özel mesaj göndererek iş alabilirsiniz.

Diğer Platformlar Üzerinden Müşteri Bulmak

Yukarıda belirttiğimiz iki forum dışında farklı 2 platform üzerinde müşteri bulmanız mümkün olacaktır. Fakat bu platformlar üzerinde komisyon ücreti alındığı için hem müşteriler hem de satıcılar için pek tercih konusu olmaz. Platformlar; bionluk.com ve sadeceon.com adresleridir. Örnek verecek olursak sadeceon.com 200 kelime fiyat alt limiti 5 TL’dir. Fakat satışlar üzerinden toplam siparişin %20’sini site kendisine komisyon olarak alırlar. Bu platformlarda müşteriler sizlere özel mesaj gönderebilir. Siz de oluşturduğunuz satış sayfasına siparişin kaç günde teslim edileceğini belirtebilirsiniz.

Makale Yazarak Para Kazanma

Makale Yazarak Para Kazanma: SEO Uyumlu Makale

Makale yazarak para kazanma koşunun bir diğer önemli konusu ise SEO uyumlu makale yazmaktır. SEO uyumlu makale yazmak başlı başına ayrı bir konu olacağı için onu yakın zamanda farklı yazımda paylaşacağım. Batuhan Akdeniz sitemi takip ederek konu başlığına kısa süre içerisinde ulaşabileceksiniz. Makale yazarak para kazanmak isteyenler SEO uyumlu makale ve dil bilgisine dikkat etmesine ihtiyacı vardır. Böylece işinizi profesyonelce yapabilir, makale yazarlığından editörlüğe yükselerek daha yüksek paralar kazanabilirsiniz.

Tagged ,

About Batuhan

2013 yılından itibaren web sektörüne ilgi göstermekteyim. Amatör olarak başladığım Blogger yolculuğum WordPress üzerinden blog ve diğer türlerde oluşturduğum siteler ile devam ediyor. Güncel olarak SEO ve Dijital Pazarlama uzmanlığı üzerine çalışmaktayım.
View all posts by Batuhan →

4 thoughts on “Makale Yazarak Para Kazanma

  1. internetten ek iş arayanların değerlendirmesi gereken bir fırsat olarak görüyorum, teşekkür ederim.

  2. aten calısarak para kazanma işi bitti. hayatın her alanı sanala döndü… buda çok normal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.